Διδακτικό Προσωπικό

Ερευνητικές Εργασίες

Σύλλογος Γονέων

Σύνδεσμοι

Λίγα λόγια για την ιστορία μας

Τα πρώτα τέσσερα σχολικά χρόνια (1986 - 1990) το λύκειο συστεγάστηκε με το 1ο Γυμνάσιο Ζεφυρίου και λυκειάρχης ήταν ο κος Μοσχονάς Σπύρος. (Τα δύο σχολεία λειτουργούσαν εναλλάξ πρωί και απόγευμα.) Η πρώτη σύνθεση του διδακτικού προσωπικού ήταν:

Μοσχονάς Σπύρος Φιλόλογος
Σπαθάρη Νέλυ Φιλόλογος
Ατζουλέτου Ελένη Φιλόλογος
Αλεξάνδρου Μαρία Φιλόλογος
Παπαδοπούλου Ελένη Φιλόλογος
Δημαλάς Κώστας Θεολόγος
Ποθητός Νίκος Φυσικός
Καρακασουλιώτης Χρήστος Μαθηματικός
Μυτιλιναίος Μανώλης Μαθηματικός
Λαβιδοπούλου Αγγλικής Γλώσσας
Μιχαλοπούλου Φυσικής Αγωγής
Κόντη Καλλιτεχνικών

Κατά τη διάρκεια αυτών των ετών έγιναν θεατρικές παραστάσεις, ημερήσιες εκδρομές και μία πενθήμερη εκδρομή κατά το σχολικό έτος 1988 - 1989. Αξιοσημείωτα γεγονότα κατά την περίοδο αυτή ήταν:

α. η παράταση των εξετάσεων έως το τέλος Ιουλίου λόγω απεργίας των εκπαιδευτικών κατά το σχολικό έτος 1987 - 1988.

β. η επίσκεψη τριάντα (30) φοιτητών από το Ίνσμπρουκ της Αυστρίας με συνοδό τον καθηγητή τους Εριχ Μολ,  για μία εβδομάδα τον Ιανουάριο του 1990, με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων για την εκπαίδευση των δύο χωρών και την παρακολούθηση ημερίδας σχετικά με την Φιλοσοφία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (αίθουσα φιλοσοφικής). Κατά την παραμονή τους εδώ, παρακολούθησαν μάθημα του κου Μοσχονά σχετικά με την Θεωρία των Σκεπτικών στη Σοφιστική (στα γαλλικά) και ξεναγήθηκαν από καθηγητές του λυκείου στους Δελφούς και το Σούνιο.

Από to 1997 έως και το 2002 διευθυντής του λυκείου μας ήταν ο κος Κυριάκος Περιμένης που συνέβαλε σημαντικά στην εξέλιξη της σχολικής μονάδας.

Από το 2002 έως σήμερα (2012) διευθυντής του λυκείου είναι ο κος Ευριπίδης Γιαννίκας.

School Animation

Γνωρίστε τις σχολές των Πανεπιστημίων

Γενικό Λύκειο Ζεφυρίου | Σχολική Χρονιά: 2013 - 2014                                                                                                                 Σχεδίαση, κατασκευή: Λουκιανού Ειρήνη ΠΕ19