Διδακτικό Προσωπικό

Σύνδεσμοι

Το σχολείο μας!

Επισκόπηση

ΓΕΛ ΖεφυρίουΤο Γενικό Λύκειο Ζεφυρίου ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 1986, συμπληρώνοντας έτσι φέτος την 25η χρονιά της ζωής του. Ο κύριος Μοσχονάς Σπύρος, σήμερα πρόεδρος στην Ένωση Ελλήνων Φιλοσόφων, ήταν ο πρώτος διευθυντής και είναι περιττό να αναφέρουμε τη σημαντική του συνεισφορά στην εγκατάσταση και ανάπτυξη του σχολείου μας. Το σχολείο αρχικά συστεγάστηκε με το 1ο Γυμνάσιο Ζεφυρίου (μέχρι το 1994) και κατόπιν με το 3ο Δημοτικό Ζεφυρίου (έως και το 1996).

Το αρχικό μαθητικό δυναμικό ανερχόταν σε 240 μαθητές και μαθήτριες και η κατανομή του ήταν σε 9 τμήματα. Το διδακτικό προσωπικό τότε αριθμούσε 25 καθηγητές.

Συνολικά έχουν αποφοιτήσει από το σχολείο μας σχεδόν 1600 μαθητές και μαθήτριες!

Στη διάρκεια όλων αυτών των χρόνων το σχολείο έχει διακριθεί με τιμητικά βραβεία στα Μαθηματικά (Μαρία Ανυφαντή 1989), στη Βιολογία (Χαράλαμπος Τσάτσος 2004) και στην Αστρονομία (Δημητρέλη  Νίκη-Χριστίνα, Ζηλούδης Ζήσιμος, Βλαχάκης Εμμανουήλ ).

Μεταξύ των αποφοίτων είναι και ο Γιάννης Οικονόμου που σήμερα είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Redding του Λονδίνου, καθώς και ο Γιάννης Σαββουλίδης και Ρεμούνδος Μάρκος που επίσης διαπρέπουν στις χρηματοοικονομικές επιστήμες στην Αγγλία.

Προσωπικό

Εκτός από το διδακτικό προσωπικό στο σχολείο μας συνεισφέρουν σημαντικά με τις υπηρεσίες τους στον τομέα της καθαριότητας και οι κυρίες:  Λύκου Ελένη.

Διαβάστε περισσότερα για την ιστορία του σχολείου μας.

School Animation

Γνωρίστε τις σχολές των Πανεπιστημίων

Γενικό Λύκειο Ζεφυρίου | Σχολική Χρονιά: 2013 - 2014                                                                                                                 Σχεδίαση, κατασκευή: Λουκιανού Ειρήνη ΠΕ19